Budowanie społeczeństwa długowieczności szansą na przyszłość

10 stycznia, 2021 by Brak komentarzy

Budowanie społeczeństwa długowieczności szansą na przyszłość
Dla Nicolasa Meneta, dyrektora zarządzającego ekosystemu Silver Valley, pilne staje się uzupełnienie „niewidzialnych słabości” osób w wieku 60 lat i starszych oraz przyjęcie „wspólnego spojrzenia” na seniorów.
Bycie osobą starszą, czyli w wieku powyżej 60 lat, niekoniecznie oznacza mieszkanie w domu spokojnej starości lub wyjeżdżanie na weekendy w każdy poniedziałek.
„Autonomiczne osoby starsze”, słyszymy o ich sile nabywczej, adaptacji mieszkań i o ich mobilności.
Pokonywanie „niewidzialnych słabości”
„Na przykład ktoś, kto jedzie autobusem, doświadcza rzeczy, których na ogół się nie zauważa lub o których się nie mówi. „Sportowa” jazda kierowcy, chwytliwe materiały reklamowe do przejrzenia, miejsca zarezerwowane na wysokości 35 centymetrów pozostają zapomnianymi parametrami przez projektantów transportu publicznego, a starszy podróżnik może być ofiarą choroby zwyrodnieniowej stawów.
Nicolas Menet sugeruje zatem, aby jutro wszystkie te „niewidoczne słabości” zostały uwzględnione w aplikacjach, sprzęcie i harmonogramach telefonów komórkowych i tabletów.
„Młodzi seniorzy wiedzą, jak korzystać z telefonu, ale jeśli są ofiarami problemów z prostatą i podczas podróży nie mają toalety, mogą zrezygnować z mobilności” – wyjaśnia Menet.
By ten stan rzeczy stał się bardziej zauważalny, Menet współpracuje z wydawcą oprogramowania Picto Access, które informuje użytkownika o współczynnikach jego podróży, od nagłośnienia do zapowiedzi stacji i zmiany peronów w połączeniach metra.
Teoria „wspólnego spojrzenia”
Jeśli chodzi o zakwaterowanie, przedsiębiorcy zwracają uwagę, że typ seniora to kobieta w wieku od 65 do 75 lat mieszkająca samotnie w bloku mieszkalnym z miesięczną emeryturą w wysokości 1284 euro, w tym koszty ubezpieczenia, benzyny i parkingu.
Jednocześnie właściciele lokali socjalnych zabiegają o rotację między rodzinami, które mieszkają w zbyt małych mieszkaniach, a osobami starszymi, które mieszkają na zbyt dużych powierzchniach.
Nicolas Menet opowiada się zatem za uogólnieniem algorytmu Lokalok, który umożliwia przewidywanie tych ruchów. Start-up Vivalib oferuje technologie przystosowania mieszkań seniorów cierpiących na schorzenia serca lub choroby neurodegeneracyjne, takie jak choroba Alzheimera.
„Powinniśmy spojrzeć bardziej przyziemnie na staruszkę. Jest osobą, jak każda inna!”, przekonuje Nicolas Menet.
Menedżer firmy wreszcie błaga o wyselekcjonowane miejsca , w których seniorzy, którzy mają doświadczenie życiowe, mogliby służyć najmłodszym swoją wiedzą